Warszawa ma moc atrakcji. To miasto z niezwykłą historią, zabytkami, nowoczesnymi obiektami i wieloma instytucjami kultury. To właśnie tu odbywają się liczne festiwale filmowe i muzyczne. To tutaj można zwiedzać interaktywne wystawy. Rozrywek w Warszawie szukają zagraniczni turyści, mieszkańcy innych rejonów kraju, a także osoby, które wolą mieszkać pod miastem, ale często bywają w stolicy.
W związku z tym, że stolica jest miastem przyjezdnych, to wielu jej mieszkańców może szukać zatrudnienia w sektorze usług oraz w turystyce. W 2017 roku w tej branży pracowało ponad 70 tysięcy osób, co stanowi ponad 6% ogółu wszystkich pracujących. Najwięcej miejsc pracy daje zakwaterowanie i gastronomia. Pracy można szukać również w muzeach, archiwach, instytucjach kulturalnych, a także w firmach związanych z rekreacją i rozrywką. Tam, gdzie przyjeżdża wielu turystów, musi być także rozwinięta infrastruktura komunikacyjna.
Praca przewodnika miejskiego
Kto jeszcze znajdzie pracę w turystyce? W dużym mieście, gdzie nie brakuje atrakcji turystycznych, na pewno potrzeba wielu przewodników miejskich. Takie osoby muszą mieć uprawnienia do oprowadzania grup turystów i opieki nad nimi. Zadaniem przewodników miejskich jest przede wszystkim prezentacja różnego rodzaju obiektów (np. pałaców, kościołów, kamienic). Uważa się, że miasto powinno być przedstawiane w taki sposób, aby turyści mogli dostrzec analogię do miasta, z którego oni pochodzą.
Jakie kompetencje liczą się na stanowisku przewodnika miejskiego? Aby starać się o tego typu pracę w Warszawie należy odbyć specjalistyczny kurs i wykazać się znakomitą orientacją w terenie, znajomością historii, kultury, gospodarki, architektury, polityki oraz geografii kraju. Przewodnik musi mieć wszechstronną wiedzę o świecie i zwyczajach różnych krajów. Do tego powinien znać miejskie legendy – te starsze i te współczesne.
W tym fachu nieodzowne jest opanowanie i wysoka kultura osobista. Oczywiście oferty pracy dla przewodników są zarezerwowane dla osób ze świetną znajomością języków obcych. Przy obsłudze zagranicznych wycieczek można zarobić dużo lepiej niż np. w przypadku oprowadzania polskich wycieczek szkolnych. Zatrudnienia w turystyce można szukać także na stanowisku pilota wycieczek, przewodnika muzealnego, specjalisty ds. turystyki czy animatora wycieczek.