19th Ave New York, NY 95822, USA

Typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – 3 podstawowe obszary

rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowy o pracę wcale nie muszą być nieprzyjemne! Wszystko zależy od tego, jak się przygotujesz na spotkanie z rekruterem. Po pierwsze, sam fakt, że otrzymałeś zaproszenie do udziału w rekrutacji, świadczy już o tym, iż masz rzeczywiście szanse na etat. Reszta to kwestia tego, jaka okaże się konkurencja i czy umiesz się zaprezentować. Oczywiście punktualność i ubiór adekwatny do sytuacji to podstawy. Ponadto nie wolno dać się zaskoczyć typowymi pytaniami, które bardzo często padają w czasie rozmów kwalifikacyjnych.

Najczęściej poruszane są kwestie takie jak:

  • Doświadczenie zawodowe kandydata
    Wtedy rekruter pyta o największe sukcesy w branży, praktyczne umiejętności, a także o powody zmiany miejsca zatrudnienia. Tutaj zachowaj ostrożność i bez względu na prawdę, postaraj się powstrzymać od krytyki byłego szefa. Doświadczenia są bardzo istotne, ale liczy się też przyszłość. Z tego względu spodziewaj się, że zostaniesz zapytany o to, gdzie widzisz swoją osobę np. za 5 lat. A także, dlaczego właśnie Ty okażesz się najlepszym kandydatem.
  • Osobowość i predyspozycje
    Kompetencje miękkie mogą mieć duże znaczenie w wielu sektorach. Ulubione pytania rekruterów to te o mocne i słabe strony. Pamiętaj, że jeżeli opowiadasz o swoich zaletach i wadach, to staraj się to robić tak, aby wymienić cechy pożądane na stanowisku, o które się starasz. Opowiadanie o słabościach może wydawać się niektórym niekomfortowe, ale pracodawca chce przekonać się o tym, czy ma do czynienia z osobą szczerą i umiejącą przyznać się do błędu.
  • Warunki zatrudnienia
    Na większości rozmów o pracę w Warszawie pada pytanie o oczekiwania finansowe. Koniecznie więc sprawdź, ile wynosi mediana płac w Twoim fachu. Odpowiedź na pytania związane z wynagrodzeniem bywa trudna, ponieważ wiele zależy od pozostałych warunków. Z tego też względu rekruterzy próbują się dowiedzieć, czy kandydat jest skłonny do przeprowadzki lub do częstych podróży służbowych, a także czy nie przeszkadza mu praca w nocy lub w weekend.

Comments (3)

Jeśli mówimy o wadach, warto obrócić je w zalety. To co dla jednego może wydawać się wadą, dla innych będzie zaletą.

Mariola masz rację, umiejętne obrócenie naszych niedoskonałości może okazać się zaletą 🙂

na rozmowie warto też pokazać swoją chęć do rozwoju

Zostaw komentarz