Pod koniec grudnia 2018 roku w stolicy zanotowano bezrobocie na poziomie niespełna 2%. To znakomity wynik, a eksperci twierdzą, że ten mały odsetek osób niezatrudnionych, to w rzeczywistości liczba pracujących w szarej strefie. Takie osoby wizytują urzędy pracy, by zachować prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, czy też uniknąć spłacania długów lub alimentów.
Najmniej ofert pracy w stolicy znajdą absolwenci takich kierunków, jak socjologia, psychologia, chemia oraz pedagogika. Aby wynegocjować możliwie najlepsze warunki u potencjalnego pracodawcy, koniecznie sprawdzajmy prognozy dla przyszłościowych zawodów.
Poniżej znajdziecie zestawienie sektorów, w których zatrudnienie w 2019 roku na pewno nie zmaleje:
- Finanse, nieruchomości, usługi i sektor publiczny
Bardzo dużo ofert pracy będzie trafiać do doradców klienta, księgowych, analityków oraz konsultantów. Zatrudnienie w tym sektorze w 2019 roku będzie rosnąć. Również ankieterzy i specjaliści do spraw telefonicznej obsługi klienta nie powinni narzekać na brak propozycji.
- Handel
W stolicy utrzyma się duże zapotrzebowanie na pracowników marketów spożywczych i budowlanych. Pracy nie zabraknie dla kasjerów, przedstawicieli handlowych oraz specjalistów do spraw reklamy i marketingu.
- Budownictwo
W tym sektorze gwarancję zatrudnienia mają fachowcy oraz inżynierowie budowy, jak również inspektorzy nadzoru budowlanego. Braki kadrowe można zaobserwować m.in. wśród dekarzy, cieśli, stolarzy, spawaczy, szklarzy czy też pracowników do prostych prac fizycznych.
- Transport, logistyka i komunikacja
Tutaj zatrudnienie może wzrosnąć nawet do 20% w stosunku do roku poprzedniego. Oferty pracy w Warszawie znajdą się dla kierowców autobusów, magazynierów, spedytorów oraz specjalistów do spraw planowania.
- Produkcja przemysłowa
Szacuje się, że w tej branży wakatów może przybyć nawet o ponad 20%. Pracowników produkcyjnych potrzebuje sektor chemiczny, spożywczy oraz maszynowy.