Większość studentów zarabia w charakterze kelnerów, barmanów lub sprzedawców. Warszawscy studenci najwięcej ofert dorywczej pracy znajdą w usługach, gastronomii i handlu. Często zdarza się, że młodym ludziom jest niezwykle ciężko pogodzić pracę i naukę. Poza wykładami sporo czasu mogą zajmować przejazdy po mieście i zajęcia dodatkowe, a trzeba mieć też czas dla znajomych i rodziny.
Idealnym rozwiązaniem dla zabieganego studenta jest praca z domu, którą można wykonywać niekoniecznie ze stolicy. Wiele ofert pracy zdalnej pojawia się w sektorze IT. Na zlecenia pracuje wielu grafików komputerowych czy programistów. W ten sposób zarabiają też copywriterzy redagujący teksty na portale społecznościowe i strony internetowe, a także pracownicy sklepów internetowych. Praca zdalna to z pewnością niezły sposób na podłapanie doświadczenia w przypadku studentów dziennikarstwa czy polonistyki. Za pośrednictwem sieci mogą działać również korepetytorzy i handlowcy.
Praca poprzez różnego rodzaju serwisy internetowe pozwala znakomicie zaprezentować swoje umiejętności (np. z zakresu montażu filmów video, obróbki zdjęć), a student może dzięki temu stworzyć portfolio.
Praca w IT czy w branży kreatywnej to dzisiaj coraz popularniejszy sposób na dodatkowe zarobki, a wielu studentów decyduje się na prowadzenie blogów lub videoblogów. Tego rodzaju zajęcie pozwala niekiedy zdobyć doświadczenie potrzebne przy prowadzeniu własnej firmy, a także nawiązać kontakty biznesowe.
Praca z domu to bardzo wygodne rozwiązanie, bo w końcu to oszczędność czasu i pieniędzy, ale trzeba pamiętać, że ma też swoje wady. Nie każdy freelancer może liczyć na stałe zlecenia, a żeby zarobić, trzeba być zdyscyplinowanym i umieć znakomicie organizować swój czas. W tego typu pracy nie najlepiej mogą się czuć osoby, które lubią być stale między ludźmi. Odnajdą się w niej z kolei osoby samodzielne, które nie przepadają za współpracą zespołową, negocjacjami itd.
W dużych miastach takich jak Warszawa praca zdalna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na możliwość pracy z domu otwiera się coraz więcej pracodawców, a w wielu korporacjach to już standard.