19th Ave New York, NY 95822, USA

Zanim wybierzesz się na staż…

staż dla studentów

Pracownicy urzędów pracy coraz częściej mówią o tym, że chętnych na staże zaczyna brakować. Bezrobocie spada, a perspektywa stażu z urzędu nie dla wszystkich jest kusząca, a zwłaszcza w mieście takim jak Warszawa, gdzie można wybrać się na płatną praktykę również do renomowanej korporacji.

Jeśli jesteś studentem i myślisz na poważnie o podjęciu stażu, to musisz dobrze przeanalizować sytuację i wybrać najlepszą ofertę. W stolicy nie brakuje ofert płatnych praktyk i staży, ale jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę. Oto one:

  1. Sprawdzenie wiarygodności firmy

Programy stażowe i absolwenckie są prowadzone przez większość dużych, znanych firm, które działają na skalę międzynarodową. Najwięcej tego typu ofert pracy dla studentów można znaleźć w sektorze finansowym, w sprzedaży, bankowości, w IT oraz w administracji. Staż u pracodawcy, który jest liderem w swojej branży, to zupełnie inny temat niż praca dla nieznanej firmy. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, dobrze jest sprawdzić, jakie są największe sukcesy danej firmy, czy posiada ona jakieś certyfikaty i wyróżnienia, a także jakie opinie wystawiają jej pracownicy oraz klienci.

  1. Uzgodnienie wysokości wynagrodzenia

W międzynarodowych korporacjach płatne praktyki to standard. Nie zmienia to faktu, że na rynku pracy działa mnóstwo polskich firm, które wykorzystują niedoświadczonych i naiwnych  studentów. W końcu to normalne, że stażysta czy praktykant zarabia mniej, ponieważ jego odpowiedzialność nie jest tak duża, jak w przypadku pełnoetatowych pracowników, ale wielomiesięczne praktyki to już przesada. Tak samo, jak bezpłatne dni próbne.

  1. Ustalenie zakresu obowiązków

Aby uniknąć rozczarowania, warto już na wstępie dopytać o zakres obowiązków i perspektywy na zatrudnienie po odbyciu stażu. Celem tego typu programów jest w końcu podniesienie kwalifikacji, a praca w biurze polegająca na parzeniu kawy czy kserowaniu dokumentów, to po prostu strata czasu.

  1. Rozwijanie umiejętności

Osoby zainteresowane ofertami pracy dla studentów w Warszawie nie powinny wybierać „pierwszego lepszego stażu”. W dużych miastach takich ogłoszeń jest pod dostatkiem dla każdej branży. Szukajmy takich ofert, dzięki którym rozwiniemy umiejętności akademickie i zdobędziemy doświadczenie przydatne na rynku pracy.

Zostaw komentarz