19th Ave New York, NY 95822, USA

Jak studenci radzą sobie na rynku pracy?

student na rynku pracy

Większość warszawskich studentów po zajęciach skupia się na dorabianiu. Koszty życia w dużym mieście nie są małe, a poza tym wiadomo, że sam dyplom nie daje gwarancji zatrudnienia.

Co najbardziej motywuje do pracy?

W sumie ponad 60% spośród polskich studentów ma pracę. Najlepszą motywacją są pieniądze – tak wyznało przeszło 70% młodych ludzi biorących udział w badaniu. To właśnie wysokość zarobków jest najważniejsza. Prestiż firmy pozostaje mniej istotny. Studenci liczą się również z tym, że pierwsze doświadczenia zawodowe najlepiej jest zdobyć przed uzyskaniem dyplomu. Motywację stanowić może też presja rodziny i chęć usamodzielnienia się.

Zarobki polskich studentów

Polscy studenci zarabiają średnio 14 złotych brutto na godzinę, co daje około 1800 złotych na czysto przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu. Warszawa zdecydowanie przoduje pod względem płac w tej grupie – przeciętna stawka godzinowa dla żaka w stolicy to 16 złotych brutto na godzinę. Oczywiście studenci chcieliby zarabiać więcej, a ustawowe minimum określają jako zdecydowanie za niskie.

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? Oto propozycje:

  • Call center
    Ofert pracy w Warszawie na stanowiskach takich jak doradca klienta, specjalista do spraw telefonicznej sprzedaży B2B czy konsultant infolinii nie brakuje. W tym sektorze zatrudnia się również koordynatorów, telemarketów coraz asystentów do spraw wsparcia klienta anglojęzycznego. Możliwości jest sporo, ale zarabia się przede wszystkim na prowizjach. Wyższe płace otrzymują pracownicy, którzy obsługują zagranicznych klientów lub pomagają w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów technicznych.
  • Sklep, restauracja
    O pracę w sklepie spożywczym, odzieżowym czy drogerii też nie jest ciężko, a kasjerzy coraz częściej otrzymują bogaty pakiet benefitów. Student może aplikować również na stanowisko baristy, kelnera lub barmana – tu dochody w dużej mierze są uzależnione od napiwków.
  • Korporacja
    Nikt nie mówi, że pracy w Warszawie w międzynarodowej firmie nie może otrzymać kandydat bez doświadczenia zawodowego. Korporacje organizują staże i przyjmują pracowników na stanowiska asystenckie. Braki w doświadczeniu można nadrobić za sprawą dobrej znajomości języków lub specjalistycznego oprogramowania.

Zostaw komentarz