19th Ave New York, NY 95822, USA

Jak nie dać się zwieść nieuczciwemu pracodawcy? 4 porady

jak nie dać się zwieść nieuczciwemu pracodawcy

Młodzi pracownicy, którzy nie znają jeszcze prawa pracy i nie są obyci w kontaktach z rekruterami, często padają ofiarami nieuczciwych pracodawców. Osoby, które szukają pierwszej pracy w Warszawie, powinny mieć się na baczności w kilku przypadkach:

  1. Pracodawca wymaga darmowych godzin próbnych

Tym sposobem wielu naciągaczy znajduje darmową siłę roboczą. Kilka godzin nie wystarczy, aby się wykazać. Jeśli pracodawca na serio jest zainteresowany zatrudnieniem danej osoby, to powinien zaoferować kandydatowi umowę na okres próbny. Odnotowywano nawet skrajne przypadki, gdy okazywało się, że niektóre sklepy czy restauracje wcale nie zamierzały nikogo zatrudnić i stale ktoś odbywał tam darmowe dni próbne.

  1. Potrącanie wynagrodzenia

Niektórzy pracodawcy przekonują, że istnieją kary za spóźnienia czy wypożyczenie uniformu. Tego typu klauzule w umowach cywilnoprawnych, bywały wykorzystywane przez szefów, którzy szukali  rekompensaty za wprowadzenie stawki minimalnej.

  1. Niejasny zakres obowiązków

Wiele ofert pracy w Warszawie nie zawiera opisu stanowiska. Ogólnikowe informacje i zapewnienia o samych korzyściach, zwłaszcza finansowych, to trochę za mało, by podpisać umowę. Takie lakoniczne ogłoszenia mogą wzbudzać niepokój. W końcu, aby zdecydować się na współpracę z danym pracodawcą, musimy wiedzieć, jakie ma oczekiwania i jaki będzie nasz zakres obowiązków.

  1. Obiecanki cacanki

W internecie roi się od „tajemniczych” ofert pracy,  w których ogłoszeniodawcy nęcą kandydatów wysokimi zarobkami. W czasie rozmów kwalifikacyjnych często okazuje się, że obiecane zarobki można zdobyć, jedynie wyrabiając wyśrubowane normy. Tak często bywa na przykład  z propozycjami pracy w call center, których w stolicy zdecydowanie nie brakuje.

Zostaw komentarz