19th Ave New York, NY 95822, USA

Jak zostać psychologiem policyjnym?

psycholog

Kiedy mówimy o osobach zatrudnionych w policji, zwykle mamy na myśli funkcjonariuszy zajmujących się ściganiem przestępców czy dbaniem o porządek publiczny. Tymczasem pracę na komisariatach znajdują również psychologowie policyjni. Co należy do ich obowiązków oraz jakie mają kwalifikacje?

Psycholog policyjny

Zakres uprawnień i obowiązków zatrudnionych w policji psychologów reguluje Zarządzenie nr 53 Komendanta Głównego Policji z 6 października 2014 r. Jednak psychologów na komendach można było spotkać już od 1996 r.

Do głównych zadań osób zatrudnionych na tym stanowisku należy wsparcie psychologiczne funkcjonariuszy policji, zarówno pracujących w terenie, jak i w administracji. Psycholog policyjny między innymi pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów zgłaszanych przez policjantów oraz prowadzi działalność profilaktyczną i edukacyjną w danej jednostce.

Psycholog policyjny – rekrutacja

Kolejnym zadaniem psychologa policyjnego jest branie udziału w wewnętrznych i zewnętrznych procesach rekrutacyjnych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku przeprowadza testy i ocenia kandydata na policjanta pod względem predyspozycji psychologicznych. Ponadto do niego należy dokonanie oceny psychologicznej policjantów ubiegających się o określone stanowisko.

Psycholog policyjny – studia

Jak zostać psychologiem policyjnym? Przede wszystkim należy ukończyć studia wyższe na kierunku psychologia, psychokryminalistyka lub pokrewnych, a także studia podyplomowe.

Osoby myślące o zawodzie psychologa powinny też mieć określone cechy, takie jak empatia, cierpliwość, umiejętność analitycznego myślenia, opanowanie i odpowiedzialność. Psycholog powinien potrafić wzbudzać zaufanie i umieć zachęcić badanych do szczerych wypowiedzi na temat swojego samopoczucia czy wyznawanych wartości.

Ile zarabia psycholog?

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia psycholog, nie jest łatwa – jego płaca jest bowiem uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności, miejsca pracy czy doświadczenia. Dlatego dane statystyczne mogą dać jedynie ogólne wyobrażenie, na temat płacy na tym stanowisku.

Zgodnie z danymi opracowanymi przez portal wynagrodzenia.pl, mediana miesięcznej pensji na stanowisku psychologa wynosi 3320 zł brutto. Jedna czwarta najlepiej opłacanych specjalistów na tym stanowisku zarabia ponad 4020 zł brutto miesięcznie. 25% psychologów otrzymuje pensję poniżej 2840 zł.

Psycholog policyjny – Warszawa, praca

Jak zostać w Warszawie psychologiem policyjnym? Informacje dotyczące prowadzonych rekrutacji na stanowisko psychologa znajdziemy na przykład na stronach internetowych poszczególnych jednostek policji, a także w zakładce: Oferty pracy Komendy Głównej Policji. Jeśli interesuje nas praca w tym charakterze, warto pomyśleć o dostarczeniu do wybranej placówki podania o pracę. Nawet jeśli aktualnie rekrutacja nie jest prowadzona.

Zostaw komentarz