19th Ave New York, NY 95822, USA

Fryzjer – jak zostać, kwalifikacje, umiejętności, zarobki

fryzjer

Jak zostać fryzjerem?

Ludzie dbali o włosy już wiele tysięcy lat temu. Świadczyć o tym mogą odkryte grzebienie bądź ozdoby wykonane z drewna lub kości słoniowej. Zawód fryzjera bardzo się zmienił na przestrzeni wieków. Jedno jest pewne, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie, trzeba być obdarzonym pewnym talentem. Nauka fryzjerstwa trwa kilka lat. Edukację można pobierać w 3-letnich szkołach branżowych, 4-letnich technikach lub 2-letnich szkołach policealnych. W trakcie kształcenia uczniowie poznają techniki fryzjerstwa i stylizacji włosów, zapoznają się z zagadnieniami związanymi z higieną i bezpieczeństwem pracy. W programie nauczania są również podstawy przedsiębiorczości, zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz elementy psychologii i pedagogiki. Osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje mają możliwość przystąpienia do dwóch egzaminów organizowanych przez izby rzemieślnicze. W egzaminie czeladniczym mogą wziąć udział osoby, które:

  • ukończyły naukę zawodu u rzemieślnika,
  • posiadają świadectwo ukończenia szkoły branżowej, technikum lub szkoły policealnej i co najmniej 3-letni staż.

Kolejny etap to egzamin mistrzowski, do którego można podejść 3 lata po zdaniu poprzedniego testu.

Kwalifikacje fryzjera

Praca w zawodzie fryzjera wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Warto poszukać ciekawej oferty kursów doszkalających. Fryzjerzy i fryzjerki muszą być na bieżąco z nowymi technikami pielęgnacji czy farbowania włosów. Specjaliści powinni posiadać szeroką wiedzę na temat struktury włosa. Część osób decyduje się również na udział w konkursach fryzjerskich, które są coraz częściej organizowane.

Umiejętności fryzjera

Mistrzowie nożyczek muszą odznaczać się precyzją i wyobraźnią. Czasami trzeba doradzić klientowi, w jakim kolorze włosów lub fryzurze będzie wyglądał najbardziej korzystnie. Istotne są również zdolności interpersonalne. Pracując w tym zawodzie, cały czas ma się kontakt z ludźmi. Fryzjerzy powinni także wykazywać się taktem, aby wytłumaczyć, że dane uczesanie nie będzie pasowało do typu urody bądź rodzajów włosów klienta.

Ile zarabia fryzjer?

Zarobki fryzjerów są bardzo różne. Zależą od umiejętności, doświadczenia oraz lokalizacji salonu. Na największe pensje mogą liczyć osoby zatrudnione w warszawskich zakładach. Wynagrodzenie zaczyna się od 2660 zł brutto i sięga mniej więcej 3450 zł brutto. Wśród fryzjerów znajdą się również osoby, które za jedną wizytę dostają nawet kilka tysięcy zł. Są to styliści gwiazd filmowych lub estradowych.

Fryzjer, Warszawa – zawód z przyszłością

Obecnie stylizacja włosów przeżywa rozkwit. Powstają nowe techniki strzyżenia oraz farbowania. Na wizytę w najlepszych warszawskich salonach trzeba czasem długo czekać. Dlatego część osób decyduje się na założenie własnych zakładów fryzjerskich. Jest to dość duża inwestycja, ponieważ należy znaleźć odpowiedni lokal oraz wyposażyć go w specjalne meble i przybory do strzyżenia, farbowania czy układania włosów. Początki mogą wydawać się trudne, jednak dobrze prowadzony salon z czasem zaczyna przynosić spore zyski.

Zostaw komentarz