Co robi handlowiec?
Przeglądając oferty pracy w Internecie, można znaleźć sporo ogłoszeń dotyczących posady handlowca. Jak wyglądają obowiązki osoby zajmującej to stanowisko? Główne zadanie to oczywiście sprzedaż towarów bądź usług. Oprócz tego handlowiec pozyskuje klientów, pełni rolę przedstawiciela firmy, odpowiada za budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa na rynku oraz realizuje plan marketingowy opracowany przez specjalistów z przedsiębiorstwa.
Jak zostać handlowcem?
Od handlowców nie wymaga się konkretnego wykształcenia. Większość pracodawców poszukuje ludzi po maturze. Ukończenie studiów na pewno będzie atutem. W pracy handlowców przyda się między innymi wiedza z zakresu psychologii. Obecnie wiele uczelni otwiera kierunki poświęcone zagadnieniom sprzedaży, np. marketing, handel zagraniczny czy zarządzanie sprzedażą. Drugą opcją jest technikum handlowe. Trochę inaczej wygląda kwestia wykształcenia w przypadku specjalistycznych np. technicznych sklepów. Sprzedawca pełni wtedy rolę konsultanta, dlatego istotna jest wiedza z danej dziedziny. W związku z tym podczas rekrutacji zadawane są pytania dotyczące kwalifikacji. Karierę w tej branży można zacząć od pracy w call center, gdzie zdobywa się pierwsze doświadczenie w obsłudze klienta.
Handlowiec – wymagania
Praca handlowca do łatwych nie należy. Dlatego kluczową rolę odgrywają predyspozycje. Mocne strony handlowca to między innymi:
- komunikatywność,
- umiejętność wzbudzania zaufania i budowania pozytywnych relacji,
- zdolność do pracy w stresujących warunkach,
- opanowanie, dobra organizacja pracy,
- umiejętność rozwiązywania konfliktów i znajdywania rozwiązania trudnych sytuacji,
- skuteczne prowadzenie negocjacji,
- profesjonalizm.
Oprócz tego dobry handlowiec powinien wykazać się doskonałą znajomością oferty firmy, którą reprezentuje. Pracując jako przedstawiciel handlowy, trzeba skupić się na rozwoju i poznaniu najlepszych technik sprzedaży. Obecnie praktycznie zawsze wymagana jest bardzo dobra znajomość języków obcych.
Handlowiec Warszawa – zarobki
Zakres obowiązków handlowców bywa rozbudowany. Czy przekłada się to na zarobki? Na największe pensje mogą liczyć pracownicy większych przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem. Istotna jest również lokalizacja. Osoby wykonujące zadania w Warszawie dostają najwyższe pensje – 5900 zł brutto. Według portalu wynagrodzenia.pl co drugi przedstawiciel zarabia około 3630 zł brutto.