19th Ave New York, NY 95822, USA

Atrakcyjne płace – czy na pewno dla każdego?

Atrakcyjne płace

Kto zarabia w Warszawie najlepiej?

Według statystyk średnia warszawska wypłata to niecałe 6 000 złotych brutto, a zdarzały się już miesiące, kiedy średnie pensje przekraczały 6 000, a to wiele więcej niż przeciętna płaca w Polsce. Wydaje się, że to świetny wynik, ale warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście wszyscy tak dobrze zarabiają.

Kto zatem może liczyć na najlepsze zarobki w stolicy? Badania wskazują, że na zarobki nie narzekają osoby zatrudnione w mediach, wydawnictwach i biurach prasowych. Oczywiście mowa tutaj o pracownikach wyższego szczebla, którzy osiągają wynagrodzenie nawet na poziomie 8 500 złotych brutto. Takie płace otrzymują niektórzy dziennikarze oraz specjaliści public relations.

Podobny poziom zarobków osiągają pracownicy branży IT. Z racji, że na rynku pracy występuje sporo deficyt programistów, administratorów baz danych czy testerów systemów teleinformatycznych, to kandydaci mogą dyktować warunki. Porównywalne są pensje naukowców i pracowników technicznych. Powyżej 8 000 zarabiają też pracownicy szkół wyższych.

Dochodowy jest także sektor nieruchomości. Z racji, że w stolicy nie brakuje nowych inwestycji, to i pracownicy tej branży awansowali do grupy najlepiej opłacanych mieszkańców stolicy. Osoby z doświadczeniem w tym sektorze, mogą znaleźć wiele ciekawych ofert pracy w Warszawie, gdzie zarobki oscylują w graniach 7 000 złotych.

Z przyzwoitych zarobków zadowoleni są pracownicy zatrudnieni w budownictwie, przemyśle, naprawie samochodów i w handlu. W porównaniu do małych miejscowości, w Warszawie nieźle zarabiają też osoby, których specjalnością jest działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Czy każdy zarabia średnią krajową?

Mówiąc o zarobkach w stolicy, warto pamiętać o tym, że w takim mieście wynagrodzenia są bardzo zróżnicowane. Z pewnością średnią zawyżają prezesi wielkich firm oraz pracownicy korporacji, którzy mogą liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Najsłabiej opłacani są pracownicy firm sprzątających i ochroniarskich, a także sektorów takich jak gastronomia i zakwaterowanie. W Warszawie nie brakuje ofert pracy w handlu detalicznym, ale są to ogłoszenia skierowane głównie do uczniów i studentów. Niewiele zarabiają też osoby specjalizujące się w administracyjnej obsłudze biura.

Zostaw komentarz