Warszawski rynek pracy należy do największych w kraju. Niekiedy może śmiało mierzyć się także z zachodnimi. Jednak, czy pod względem zarobków doganiamy Europę Zachodnią? W niektórych branżach, zwłaszcza w IT granica zarobków powoli się zaciera. Z tą różnicą, że w stolicy płacą w złotówkach, a tuż za zachodnią granicą w euro.
Większość branż nie należy do zbyt intratnych. W dalszym ciągu humaniści zarabiają znacznie mniej niż osoby techniczne. Jest szansa na poprawę tej zależności z uwagi na wkraczającą, chociażby erę contentową, gdzie zarządzający wielkimi firmami dostrzegli siłę na skalę międzynarodową. Tym samym szansa ludzi pięknie władających słowem pisanym może stać się jednym z lepiej opłacanych zawodów.
Przedstawiciele zawodów fachowych na brak pracy także narzekać nie mogą. Wiąże się to z ogromnym zapotrzebowaniem na różnorodne usługi. Górę stanowią pracownicy budowlani i wykończeniowcy, których opłata za wykonanie usługi jedno czy dwudniowej, często równoważna jest miesięcznej pensji osoby pracującej w biurze na stanowisku specjalisty o profilu humanistycznym. Jednak popyt nakręca podaż i ceny za fachowe usługi specjalistyczne podyktowane są ogromnym zapotrzebowaniem.
Równie spore zapotrzebowanie możemy zaobserwować w przypadku kierowców zawodowych, co znajduje odzwierciedlenie w Barometrze Zawodów dla Warszawy na rok 2018. Badanie to wskazuje zawody, które obecnie występują w deficycie, równowadze i nadwyżce na lokalnym rynku pracy. Co za tym idzie, przedstawiciele zawodów wymienionych w grupie skrajnie deficytowych i deficytowych powinni otrzymać zatrudnienie w zasadzie od ręki. Dlaczego zatem często potrzeba tak wiele czasu na znalezienie odpowiedniego pracownika? Kwestią zasadniczą jest wynagrodzenie, które często jednak odbiega od wyobrażeń. Z jednej strony jest grupa osób, które zarabiają świetnie, prowadząc własne działalności. Z drugiej strony firmy, które zazwyczaj płacą znacznie mniej i przez to brakuje rąk do pracy.
Niemniej jednak Barometr Zawodów mówi nam, że w roku 2018 w grupie zawodów skrajnie deficytowych znajdują się: analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, lekarze, listonosze i kurierzy, magazynierzy, murarze i tynkarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, spawacze, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy oraz zaopatrzeniowcy i dostawcy.
Grupa zawodów nazywana deficytowymi to: administratorzy stron internetowych, agenci ubezpieczeniowi, asystenci w edukacji, blacharze i lakiernicy samochodowi, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, dentyści, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, graficy komputerowi, instruktorzy nauki jazdy, inżynierowie budownictwa, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie mechanicy, kamieniarze, kelnerzy i barmani, kierowcy samochodów osobowych, kierownicy budowy, kierownicy ds. logistyki, kierownicy sprzedaży, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, logopedzi i audiofonolodzy, mechanicy maszyn i urządzeń, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy maszyn i urządzeń, monterzy okien i szklarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, operatorzy aparatury medycznej, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, optycy i pracownicy wytwarzający protezy, piekarze, pomoce kuchenne, pomoce w gospodarstwie domowym, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy poczty, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy socjalni, pracownicy sprzedaży internetowej, projektanci wzornictwa przemysłowego, przedstawiciele handlowi, robotnicy obróbki skóry, samodzielni księgowi, sekretarki i asystenci, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spedytorzy i logistycy, ślusarze, technicy budownictwa, technicy informatycy, technicy mechanicy oraz windykatorzy.
Grupa zawodów nadwyżkowych to taka, w której znalezienie pracy, może zająć znacznie więcej czasu niż w pozostałych przypadkach. Wynika to z zależności pomiędzy nadwyżką osób chętnych do podjęcia pracy i tych spełniających wymogi pracodawców. W tej grupie znajdują się: animatorzy kultury i organizatorzy imprez, archiwiści i muzealnicy, dziennikarze i redaktorzy, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, fizjoterapeuci i masażyści, fotografowie, instruktorzy rekreacji i sportu, nauczyciele nauczania początkowego, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, prawnicy, psycholodzy i psychoterapeuci, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych oraz specjaliści administracji publicznej. W zawodach zrównoważonych występuje taka sama ilość chętnych i zdolnych osób do podjęcia pracy względem zapotrzebowania rynkowego. Jest to grupa, w której znajdują się: akustycy i realizatorzy dźwięku, architekci i urbaniści, architekci krajobrazu, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, farmaceuci, filolodzy i tłumacze, floryści, geodeci i kartografowie, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie elektrycy i energetycy, kierownicy ds. produkcji, kierownicy ds. usług, kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu, kierownicy w instytucjach społecznych i kultury, lakiernicy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy pojazdów samochodowych, meteorolodzy, geolodzy, geografowie, monterzy konstrukcji metalowych, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych, obuwnicy, ogrodnicy i sadownicy, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, pedagodzy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pozostali specjaliści edukacji, pracownicy ds. jakości, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, pracownicy obsługi ruchu szynowego, pracownicy poligraficzni, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy służb mundurowych, pracownicy usług pogrzebowych, pracownicy zajmujący się zwierzętami, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy leśni, robotnicy obróbki drewna i stolarze, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści ds. rynku nieruchomości, specjaliści technologii żywności i żywienia, specjaliści telekomunikacji, szefowie kuchni, tapicerzy, weterynarze oraz wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.